DHF: “Gezi/Haziran Ayaklanması geleceğe umut taşıyor”

DHF Gezi/Haziran Ayaklanmasının 3’üncü yıl dönümünde yazılı bir açıklama yaparak, ayaklanma sırasında ölümsüzleşenleri andı ve mücadele çağrısı yaptı

HABER MERKEZİ (29.05.2016) – Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) Gezi/Haziran Ayaklanmasının 3’üncü yıl dönümünde yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada Erdoğan/AKP iktidarının faşist tahakkümüne ve darbesine karşı tüm alanlarda sokağa çıkma çağrısı yapıldı. Yapılan açıklamanın tamamı ise şu şekilde;

“Erdoğan/AKP diktatörlüğü egemenliğini pekiştirmek ve başkanlık sistemini hayata geçirme adına ezilenlere yönelik düşmanca saldırılarına hız kesmeden devam ediyor. Yaşam tarzına müdahale, kiralık işçi yönetmeliği, çevre, kadın katliamları emeğin sömürüsü biçiminde sürdürdüğü politikalar dün olduğu gibi bugünde devrede. Diktatörlüğe tehdit olarak algıladığı tüm muhalif kesimleri düşman olarak gören faşizm bu kesimlere dönük korkularını gidermek amacıyla yeni nesil söylemleriyle ve bu söylemlerini hayata geçirme adına devreye koyduğu politikalarla bir nebzede olsa iktidarını yaşatma hevesindedir. Fakat beyhude bir çaba olan bu saldırı politikaları elbet bir gün halkların bir bütün başkaldırısı ile alt üst olacak. Erdoğan/AKP diktatörlüğü de tıpkı tüm diğer diktatörlerin tarih sayfalarında hak ettikleri yerleri alışı gibi yerini alacaktır.

Halklarımıza dayatılan tüm saldırılar; sindirme, kontrol altına alma çabaları halkların baş kaldırışıyla egemenlere diz çöktürecektir. Tarihimizin dönüm noktalarından biri olarak değerlendirdiğimiz Gezi-Haziran Ayaklanması faşizme saldığı korkularla geleceğimize umut taşıyor. Bu umut Gezi ruhu günümüz gerçekliğinde Kürdistan’da hayat bulmaya devam ediyor. Kürdistan direnişçileri Gezi öfkesiyle yürüyen direnişçilerden öğrenip umudu büyütüyor. Gezi-Haziran başkaldırışı tekçiliğe karşı birlikte yaşamı örmenin adıydı. Gezi örgütlü bir halkın yenilmezliğinin öğretisiydi.

Türkiye/ Kuzey Kürdistan’da günlerce süren Gezi-Haziran Ayaklanmasına ruhunu veren milyonları selamlarken ayaklanmada ölümsüzleşen Mehmet, Ethem, Ahmet, Abdocan, Ali İsmail, Medeni, Hasan Ferit ve küçücük bedeni ile aylarca yaşam mücadelesi veren Berkin Elvan’ı, tüm Gezi şehitlerini saygıyla anıyor mücadeledeki ısrarımız olduğunun altını bir kez daha çizdiğimizi ifade ediyoruz.

Demokratik Haklar Federasyonu olarak Haziran Ayaklanmasının 3. yılında tüm halkımızı, üye ve taraftarlarımızı başkanlık sistemi ve tek adamlık ile diktatörlüğünü ilan etmek isteyen Erdoğan/AKP iktidarının ve stratejik ortakları olan ulusalcı Kemalistlerle birlikte yaptıkları faşist tahakküme ve darbeye karşı; Gezi ruhunu kuşanarak demokrasi, özgürlük ve sosyalizm bayrağını yükseltmek için bulundukları tüm alanlarda sokağa çıkmaya Demokratik Haklar Federasyonu saflarında örgütlenmeye çağırıyoruz.”

Önceki İçerik‘Tarihsel Miras Kaypakkaya’ sempozyumu videosu
Sonraki İçerikDKH ‘Zorunlu göç’ paneli düzenledi