Dersim’de Munzur Festivali coşkusu başladı (Foto Haber)

Bu yıl 13. sü düzenlenen Munzur Kültür ve Doğa Festivali 25 Temmuz’da “Kültürel ve Ekolojik Kırıma Hayır. Diren Dersim” şiarıyla başlatıldı

DERSİM (26. 07. 2013)- Her yıl Temmuz ayının son Perşembe gününde başlayan ve dört gün süren Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nin 13.sü 25 Temmuz’da “Kültürel ve Ekolojik Kırıma Hayır. Diren Dersim” şiarıyla başladı. Dün saat 15.00’te Belediye binası önünde yapılan açılış töreniyle başlayan festival gün boyu düzenlenen etkinliklerle devam etti.

Saat 15.00’te Belediye binası önünde halk oyunları ekibinin sergilediği Dersim’in “varvara”, “sımsım” gibi yerel halk oyunları gösterisi büyük bir ilgiyle izlendi. Folklor gösterisinin ardından belediye binasındaki “Dersim’de dört mevsim” fotoğraf sergisinin açılışını Dersim Belediye Başkanı Edibe Şahin yaptı. Saat 16.00’daysa Sanat Sokağı’nda “Dersim’de Aleviliğin dünü, bugünü, yarını” konulu panel düzenlendi. Dilşa Deniz, Erdal Gezik, Ali Tacar ve Ali Kenanoğlu’nun katıldığı panel ilgiyle izlendi.

DHF’nin festival çalışmaları

Seyit Rıza Meydanı’na çok sayıda siyasi kurum, dernek ve şahıslar stant açarken gazetemizin ve yayınevimizin açmış olduğu stant da halk tarafından ilgiyle karşılandı. DHF gün boyunca bir yandan yaygın şekilde gazete dağıtımı yaparken, bir yandan da pazar günü Yeni Demokrasi mücadelesi tutsakları için yapılacak yürüyüşün bildirilerini dağıtarak halkı yürüyüşe çağırdı. Stantta ayrıca gün boyunca “Mektuplaşarak devrimci tutsaklarla dayanışmayı büyütelim” şiarıyla tutsaklara mektup yazıldı.

DEDEF: Dersim’in ciddi sorunlarıyla ilgili mücadele ortaklığı yaratma zemini var ve biz bu zemini güçlendirmek zorundayız

Akşam yapılan stadyum etkinliği Grup İsyan Ateşi ve GKM Çocuk Korusu’nun müzik dinletileriyle başladı. Ardından Festivalin açılış konuşmasını yapan Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF) Başkanı Hikmet Erdoğan konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Dersim Katliamı’nın altına imza atan Kemalizm’den çektiğimiz aşikar. Katliamların o günkü sebebi Kemalizm’di, şimdiki sebebi ise malum iktidar. İktidarın devamlılığından kaynaklı biz mücadelemizi, çabamızı üzerimizde uygulanan zulme karşı direnişimizin hedefini belirlerken bunları gözden kaçırmamamız gerekiyor. Dostlar, önümüzde Dersim’in ciddi sorunlarıyla mücadele ortaklığı yaratma zemini olmakta ve biz bu zemini güçlendirmek zorundayız çünkü Dersim inancıyla, coğrafyasıyla tarumar edilmek üzere. Siyanürlü altın çıkarmadan tutalım barajların yapımıyla devam eden insansızlaştırma projesi ortadayken Dersimlilerin süreci okuma noktasındaki tutarlılığı, tavrı ve somuta indirgenen doğru zeminde örgütlenmiş birliktelikler yaratma vesilesiyle hareket edilmelidir. Dostlarını belirlerken birlikte örgütleyeceği süreç açısından samimi ve üzerinde uygulanan zulüm politikasına karşı da net bir tavır sergilemek durumundadır.”

Tayyip Erdoğan’ın“Eğer devlet geleneğinde özür dilemek varsa ben katliamdan dolayı özür diliyorum” sözlerine değinen Erdoğan aynı cümleyi kullanan iktidarın Cemevlerine cümbüş evi diyerek ardından “Ali’yi sevmekse Alevilik ben dört dörtlük Aleviyim” diyebildiğini ifade etti. Erdoğan konuşmasını şu sözlerle bitirdi: ”Dostlar Dersimli olmakta Kızılbaş Alevi olmakta birbirine bağlıdır. Nasıl ki Rayber Dersimli değilse, Dersimli olan Alişer’se, Seyit Rıza’ysa, buradaki ayrım ne kadar net ve berraksa Tayyip Erdoğan’ın dört dörtlük Alevi olmadığının netliği ve berraklığı da ortadadır. İnsanlarımızı oyalamanın mevcut süreç içerisinde kendi çıkarları doğrultusunda senaryolar çizmenin alemi yok. Bir dünya gencimizin kanını akıtan iktidarın kendisidir.”

Şahin; Sizden aldığımız güçle daha da güçleniyoruz

DEDEF adına yapılan konuşmanın ardından söz alan Dersim Belediye Başkanı Edibe Şahin ise şu ifadeleri kullandı: “Sizleri gördüğümüz zaman sizden aldığımız güçle daha da güçleniyoruz.  Kentimizi dolduran binlere, sizlere nasıl hizmet edeceğimizi bilemiyoruz. Gurur duyuyoruz sizlerle ve yaptığımız her şeyin çok az olduğunu biliyoruz. Daha fazlasını yapabilmek için sizlerden güç alıyoruz.“  

Konser etkinliği Abdal-Haluk Tolga İlhan, Erdal Erzincan, Grup Vardiya ve İlkay Akkaya’yla devam etti.

 

Önceki İçerikNazimiye’de festival coşkusu
Sonraki İçerikOvacık’ta festival etkinliklerinde birinci gün (Foto Haber)