Dersim’de Berkin Elvan yürüyüşüne polis saldırdı

Berkin Elvan’ın yaşamını yitirmesinin ardından bugün Dersim Demokratik Halk Dayanışması’nın çağrısıyla binlerce kişinin katılımıyla AKP il binasına meşaleli bir yürüyüş gerçekleştirildi. Yapılan basın açıklamasının ardından kitleyle polis arasında yaşanan çatışma sürüyor

DERSİM (11.03.2014)- Gezi Ayaklanması sırasında 16 Haziran sabahı Okmeydanı’nda ekmek almaya giderken polis tarafından hedef gözetilerek gaz bombasıyla vurulmasının ardından aylarca komada kalan ve dün yaşamını yitiren Berkin Elvan için eylemler sürüyor.

Bugün saat 17.00’de binlerce Dersim’li Dersim Demokratik Halk Dayanışması’nın çağrısıyla Sanat Sokağı’ndaki DDHD bürosu önünde biraraya gelerek AKP il binasına meşaleli bir yürüyüş gerçekleştirdi. “Gezi Ruhu ile Güne Sarılıp Geleceği Kazanacağız” ve “Berkin Elvan ölümsüzdür” pankartları arkasında bir araya gelen kitle yağan yağmura rağmen  “Berkin Elvan ölümsüzdür”, “Katil devlet hesap verecek”, “Yaşasın devrimci dayanışma”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarıyla ellerinde meşalelerle AKP il binasına yürüdü.

Esnaf kepenk kapattı

Dersim halkının yoğun bir şekilde katıldığı eylem için esnaf da kepenk kapattı. Sloganlarla AKP il binası önüne gelen kitle burada yuhlamalarla “Emri ben verdim” diyerek suçunu itiraf eden ve Berkin’in katledilmesinden bizzat sorumlu olan AKP’yi protesto etti. Burada Berkin ve devrim ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitiren tüm devrimciler için yapılan saygı duruşunun ardından DDHD adına bir basın açıklaması yapıldı.  Yapılan açıklamada kitlelerin on yıllardan beri biriken öfkelerini Gezi ‘de sömürüye, talana, yağmaya karşı dışa vurdukları ve Gezi ayaklanmasında TOMA’larıyla, gaz bombalarıyla coplarıyla halkın haklı mücadelesini  kanla bastırmaya çalışan AKP iktidarının ezilenlerin öfkesinden kurtulamayacağı belirtilerek şunlar ifade edildi; “Demokratik hak ve talep mücadelesi için sokağa çıkan insanlara karşı pervasızca saldıran polisin yönelimi devletin gerçek yüzüdür. Henüz 15 yaşındayken  269 gün önce bakkala ekmek almak için giden ve polisin atmış olduğu gaz kapsülünün başına isabet etmesiyle ağır yaralanan Berkin Elvan bugün hayatını kaybetmiştir 
  Berkin Elvan’ı,  Mehmet Ayvalıtaş’ı,  Ethem Sarısülük’ü,  Ali İsmail Korkmaz’ı , Medeni Yıldırım’ı ,Ahmet Atakan’ı,  Abdullah Cömert’i  ve  Hasan Ferit Gedik’i katleden bu sistemin köhnemiş silahlarından çıkan kurşunlardırBerkin Elvanın katili Polislere emri ben verdim diyen,  Tayyip Erdoğan’dır yani devletin ta kendisidir. Saltanatları yıkılacak diye korktular…

Hırsızlıkla ,yolsuzlukla elde ettikleri  milyonları ellerinden gidecek diye katlettiler..

İşte bu yüzden emekçi  halkın çocuklarını , dün nasıl milyonların gözü önünde Ethem Sarısülük’ü  katlettilerse bu gün de Berkin Elvanı çocuk yaşına bakmadan  katlettiler.

Bu halk nice evlatlarını toprağa verdi, bu halkın nice evlatları tarih boyunca  sömürücülere,işbirlikçilere karşı mücadele ederken şehit düştü. Mahirler, Denizler, İbolar gibi haziranda ölen gençlerimiz kardeşlerimiz de emekçi halkımızın mücadelesinde sonsuza dek yaşayacaklardır Ve ezilenler meşru militan mücadelesini daha da büyüteceklerdir”.

“Faşizme karşı tek cephede buluşmak elzemdir”

Açıklamada ayrıca HDP’ye yönelik ırkçı faşist saldırılara  da değinilerek şunlar söylendi; ”Ve faşizm dün berkini katlederken bugün ise Urla’da ilericilere demokratlara saldırmaya devam ediyor Bir çok yerde HDP’ye karşı yapılan saldırılar devletin gerçek yüzünü tekrardan göstermiştir. Demokrasi palavlarının ardında saklanmak istenen tek devlet tek bayrak tek dil anlayışıdır Yani faşizmdir şovenizmdir. Ezilen halklar isyan bayrağını ellerine alıp Berkin’in hesabını sorması ve faşizme karşı tek cephede buluşması elzemdir.”

Dersim’de halk Berkin’in katilleriyle çatışıyor

Eylemin ardından Gezi Ayaklanması’nda hayatını kaybeden  Berkin Elvan,  Mehmet Ayvalıtaş, Ethem Sarısülük,  Ali İsmail Korkmaz, Medeni Yıldırım ,Ahmet Atakan,  Abdullah Cömert  ve  Hasan Ferit Gedik’in adları okunarak hep birlikte “yaşıyor” diye haykırılarak beş dakikalık oturma eylemine geçildi. AKP il binası önünde yapılan basın açıklaması ve oturma eyleminin ardından kitle tekrar şehir merkezine yürüyerek Özgürlük Anıtı önünde yolu trafiğe kapattı. Ardından kitle yuhalamalar ve sloganlar eşliğinde “İşte burası faşist yuvası” sloganlarıyla karakola yöneldi. Karakol önünde bekleyen TOMA’nın kitleye su sıkarak gaz bombasıyla saldırması üzerine üzerine taşlarla polisle karşılık veren kitle ve polis arasında çatışmalar hala sürerken eylemde kafasına gaz kapsülü isabet eden bir kişiyse yaralandı.

 

 

Önceki İçerik‘Erhan Gencer’i komünist mücadelemizde yaşatacağız!’
Sonraki İçerikBerkin için ülkenin dört bir yanında direniş sürüyor