Dersim’de polis baskınları protesto edildi

Dersim’de polis baskınlarıyla 8 öğrencinin gözaltına alınması, yapılan boykot ve basın açıklamasıyla protesto edildi

DERSİM (11.11.2015) –  Dersim’de polis tarafından düzenlenen ev ve dernek baskınlarında 8 öğrencinin gözaltına alınması, Munzur Üniversitesi öğrencileri tarafından protesto edildi.  

Gözaltılar nedeniyle okulu boykot eden öğrenciler belediye yeraltı çarsısı üzerinde saat 14.30   bir araya gelen kitle “baskılar ve gözaltılar bizleri yıldıramaz” pankartı ardında  zılgıtlarla sloganlarla gözaltıları protesto etti. Tunceli Emniyet binası önüne doğru yürüyüşe geçen kitle Emniyet binası önüne gelindiğinde bir dakika saygı duruşunun ardından basın metni okunundu.

Munzur Üniversitesi Öğrenci Konsey Başkanı Felek Seçkin, haksız tutuklamaların gerekçeleri ve içeriği ile ilgili hiç kimseye bilgi verilmediğini, arkadaşlarının sağlık durumlarından endişe duyduklarını ifade ederek, “Yapılan tutuklamalar tüm öğrencilere karşı yapılmıştır. Devletin yapmış olduğu sindirme politikalarına karşı mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi

HDP milletvekili Alican Önlü ise konuşmasında; bu tepkilerin sadece öğrencilerin gözaltına alınmasına olmadığını belirterek “Bu tepkimiz aynı zamanda bölgede halkımıza reva görülen uygulamalardır. Tutuklanan öğrenciler derhal serbest bırakılmalı, bölgede sokağa çıkma yasakları başta olmak üzere tüm anti demokratik uygulamalara derhal son verilmelidir” dedi. Açıklamanın ardından beş dakika oturma eylemi yapan öğrenciler daha sonra alkış, zılgıtlar ve sloganlar eşliğinde emniyet müdürlüğü önünden ayrılarak okul boykotunu sürdüreceklerini söylediler. Eyleme Demokratik Gençlik Hareketi’nin yanı sıra pek çok devrimci, sosyalist kurum da destek verdi.

Önceki İçerikElazığ’da MKP ve Halk Cephesi tutsaklarına saldırı
Sonraki İçerik“Unutmayacağız, affetmeyeceğiz”