Baskı ve tutuklamalar Dersim’de protesto edildi

Hozat’ta DHF’ye yönelik olarak yapılan baskın ve tutuklamalar Dersim’de gerçekleştirilen bir eylemle protesto edildi. DHF’nin çağrısı ile Sanat sokağında toplanan kitle saldırıları protesto ederek mücadeleyi daha da yükseltme çağrısı yaptı

 DERSİM (28.04.2016)-Dersim/Hozat’ta DHF’ye yönelik olarak gerçekleştirilen baskı ve tutuklama terörü Dersim’de yapılan bir eylemle protesto edildi. DHF’nin çağrısı ile Sanat sokağında toplanan kitle ‘’ Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz’’ pankartı açarak saldırıları teşhir edip mücadeleyi yükseltme çağrısı yaptı. Eylemde okunan basın açıklamasında;

 “Emperyalist- Kapitalist sistemin temsilcisi Faşist  “TC“ Devleti; ezilen, sömürülen halklar üzerindeki baskı ve katliam politikalarına karşı direnen toplumsal güçlere karşı gözaltı ve tutuklama furyasını pervasız bir şekilde sürdürmeye devam ettiriyor. Bütün gerici kurum ve mekanizmalarıyla Kürdistan’ı talan eden ve mazlum Kürt ulusu üzerinde milli zulüm ve baskı uygulamalarını sürdüren devlet aygıtı ülke genelinde de tüm devrimci ve ilerici toplumsal güçler üzerinde faşist uygulamalarına devam etmektedir. Aykırı çıkan her sesi anti demokratik, faşist gerici uygulamalarla boğmaya çalışan Türk hâkim sınıfları devleti ve somuttaki temsilcisi olan AKP-Erdoğan güruhu, özellikle son bir yıl içerisinde dillerine pelesenk ettikleri demokrasi, hak ve özgürlük söylemlerini rafa kaldırarak ezilen halklar üzerine karabasan gibi çökmüştür.

Toplumsal yasamın tüm alanlarına saldıran faşist iktidar Türkiye-Kuzey Kürdistan coğrafyasını halklar hapishanesine dönüştürmüştür!

Egemen gerici faşist devlet kapitalist sömürü sistemine karşı direnen dinamik toplumsal güçlere, Kürt halkına, kadınlara, devrimcilere ve devrimci tutsaklara yönelik amansız saldırı terörünü sürdürmektedir. Toplumsal yaşamın tüm alanlarına saldıran faşist iktidar Türkiye-Kuzey Kürdistan coğrafyasını halklar hapishanesine dönüştürmüştür. İşçilerin, emekçilerin ezilen Kürt halkının özgürlük ve sosyalizm mücadelesinin önemli mevzilerinden biri olan Demokratik Haklar Federasyonu dün olduğu gibi bugün de hedef haline getirilmiş, Egemen faşist devletin gözaltı ve tutuklamaları ile karşılaşmıştır.

Dersim de, devletin faşist ve gerici saldırıları devam etmektedir!

 Sistemin toplumsal dinamik güçlerine karşı pervasız saldırılarını arttırdığı alanlardan birisi olan Dersim de, devletin faşist ve gerici saldırıları devam etmektedir. Hozat’ta devletin yerel işbirlikçileri ve çeteleri ile yoldaşlarımıza karşı hazırlıkları yapılmış planlı bir komplo düzenlenmiştir. Ve bu komplo sonucu 7 yoldaşımız gözaltına alınmıştır. Kurgulanmış hayali delillerle dört yoldaşımız Tahir Demirtaş, Serhat Boztaş, Yılmaz Gürgül, Binali Gülmez tutuklanmıştır. Emperyalist kapitalist sistemin baskısı ve sömürüsü altında bulunan dünyanın bütün yoksul halkları, işçileri, emekçileri yanında yer alan federasyonumuz, üyelerine karşı “TC” devleti tarafından girişilen bu baskı ve tutuklamalara karşı haklı mücadelesinden hiçbir zaman geri adım atmayacaktır. Bulunduğumuz her alanda kapitalist sistemin ve onun bütün siyasal parti ve kurumlarına karşı ezilen, sömürülen halkların demokratik hak ve taleplerini savunmak her zaman görevimiz olmuştur. Ezilen halkın sömürüye ve faşist egemen anlayışlarına karşı tarihsel direniş mevzilerinin taşıyıcısı olan federasyonumuz ülkenin dört bir yanında devrimci kurumlara karşı girişilmiş her saldırıya karşı susmamıştır, susmayacaktır. Demokratik hak ve taleplerini dile getiren ve bundan dolayı gözaltına alınan, tutuklanan bütün devrimci ve yurtseverlerin derhal serbest bırakılmasını buradan bir kez daha haykırıyoruz.  Gözaltılar ve baskılar bizleri susturamayacaktır”. Denildi. Basın açıklaması atılan sloganlarla son buldu.

 

Önceki İçerik1915 Ermeni Soykırımı’nın ölüm yolunda bugün Kürtler yürüyor
Sonraki İçerikAtaş ve Önlü: Dersim Soykırımı kabul edilsin, belgeler açıklansın