Bakırköy’de onbinler 1 Mayıs için bir araya geldi /Foto haber

Devlet terörü, yasaklar, baskılar ve bombalı saldırı tehditlerine rağmen onbinlerce işçi ve emekçi 1 Mayıs’ta Bakırköy Halk Pazarı’nda bir araya geldi

HABER MERKEZİ (01-05-2016)- DİSK, KESK, TTB ve TTB’un çağrısıyla işçi ve emekçiler, “birleşik ve kitlesel 1 Mayıs” için Bakırköy Halk Pazarı’nda bir araya gelerek, AKP iktidarının yürütmüş olduğu politikalara tepki gösterdi.

AKP’nin yıkım politikalarına karşı bir araya gelen onbinler İncirli E-5 ve Marmara Forum olmak üzere iki koldan Bakırköy Halk Pazarı’na kadar sloganlarla, zılgıtlarla, marşlarla yürüdü.

İncirli kolu

DİSK ve DİSK’e bağlı sendikalar, TTB, TMMOB, TKP, Birleşik Haziran Hareketi, TKH, KP, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu,  CHP, Taraftar grupları İncirlik kolundan Bakırköy Halk Pazarı’na kadar sloganlarla, zılgıtlarla, marşlarla yürüdü.

Marmara Forum kolu

KESK ve KESK’e bağlı sendikalar, DHF, HDP/HDK bileşenleri, ESP, Partizan, EMEP gibi kurumlar Marmara Forum’un önünde bir araya geldi.

AKP’nin yasakçı anlayışına karşı bir araya gelen onbinler, “Her yer bir Mayıs”, “1 Mayıs kızıldır kızıl kalacak”, “Katil hırsız AKP”, “Katil devlet hesap verecek” sloganlarını haykırarak saat 12:00 gibi iki koldan Bakırköy Halk Pazarı’na doğru yürüyüşe geçildi.

Marmara Forum kolundan alana Demokratik Kadın Hareketi’nin “Çıplak bedenlerimiz mücadele çağrımızdır” pankartı ve “Sur, Nîseybîn, Cizre direnişi 1 Mayıs’ın kızıllığıyla alanlardayız” yazılı bir çok pankart, sarı kırmızı yeşil bayraklar, konfedaralizm flamaları alana alınmadı. Pankart ve flamların alana alınmaması polis ile kitle arasından kısa süreli arbede yaşandı. Polisin yasakçı tutumu sloganlarla protesto edildi.

DHF: Örgütlü bir halkı hiçbir kuvvet yenemez

DHF 1 Mayıs’ta “Özgür bir dünya için faşizme ve gericiliğe karşı birleşik mücadeleyi yükseltelim” pankartını açarak, “Örgütlü bir halkı hiçbir kuvvet yenemez”, ““Katil devlet hesap verecek”, ““1 Mayıs kızıldır kızıl kalacak”, “Önderim İbrahim Kaypakkaya”, “Yaşasın bileşik mücadele” sloganları attı. DHF kortejinde DKH, DGH, YDSB ve Kaypakkaya filamanlarıyla coşkulu bir şekilde miting alanına yürüdü. DHF-HDP İstanbul Milletvekili Erdal Ataş’da DHF kortejiyle birlikte 1 Mayıs’a katıldı.

Polis HDP kortejine saldırdı

Özyönetim direnişlerinin selamlandığı HDP kitlesinin ardındaN bileşenlerin oluşturduğu kortejler yer aldı. Kitlenin alana girişi öncesinde oluşturulan ikinci arama noktasında polis kitleye gaz bombaları ile saldırdı. Polis saldırısı esnasında gözaltına alınan HDP’liler, kitlenin tepkisi üzerine serbest bırakıldı.

1 Mayıs ve Enternasyonal marşı hep bir ağızdan okundu

Tüm kortejler alana girdikten sonra miting başlatıldı. Suruç Aileleri İnisiyatifi, Gezi Şehitleri Aileleri, 10 Ekim Dayanışması üyeleri alan girişinde alkışlarla karşılandı. Çarşı, Sol Açık ve Tek Yumruk taraftar grupları da alanda yerini aldı. Bakırköy Hapishanesi’nden kadın tutsakların mesajı okundu, kitle “Tutsaklara özgürlük” şeklinde slogan attı.

1 Mayıs ve devrim şehitleri anısına saygı duruşu yapıldı. Nazım Hikmet’in “Akın var akın, güneşe akın” şiiri okundu, “Anılarını ve mücadelelerini yaşatıyoruz, selam olsun yitirdiğimiz tüm devrim şehitlerine” denildi.

Miting DİSK Kadın Korosu’nun söylediği 1 Mayıs ve Enternasyonal marşları ile başladı. Koroya tertip komitesinden DİSK, KESK, TMMOB, TTB başkanları ile miting programına ezgileriyle yer alan sanatçılar da eşlik etti.

Beko: Faşizme karşı omuz omuza mücadele verelim

Mitingin açılış konuşmasını DİSK Genel Başkanı Kani Beko yaptı. Beko 1 Mayıs’ı yaratan işçi sınıfını, 8 Mart’ları direniş alanına çeviren kadınları, 15-16 Haziran’ları yaratan işçi sınıfı ve önderlerini, 1971 devrimci atılımının önderleri ile Gezi ve Ankara şehitlerini andı, selamladı.

Beko şöyle konuştu: “Saray düzenine karşı birlikte mücadele vermeliyiz. Faşist baskıları durdurmak için ülkemizde yaşanan katliamları durdurmak için, bu ülkede kardeşkanı akmaması için, anaların ağlamaması için, çocukların ölmemesi için bizim barışa kardeşliğe ihtiyacımız var. Biz barışı ve kardeşliği mutlaka, kalıcı barışı sağlamalıyız. Kalıcı barışı sağlamak için faşizme karşı Türkiye’de zulmü durduracak, demokrasi bloğu içinde yer almak gerekiyor. Bu ülkede faşizme baskılara zulme karşı birlikte toplumsal muhalefetin içinde, demokrasi gücü olmak zorundayız. Yan yana olalım, birlikte olalım, faşizme karşı omuz omuza mücadele verelim.”

1 Mayıs’ta Taksim alanının kutlamalar için yasaklanmasına tepki gösteren Beko, “1 Mayıs’ı Taksim’den kutlamaktan hiçbir zaman vazgeçmeyeceğiz. Taksim’i 1 Mayıs alanı olana kadar birlik olmaya, mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi. Kitle bu esnada “Her yer Taksim her yer direniş” sloganı attı.

Özgen: Faşizmi yerle bir edecek güce ve birikime sahibiz

KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen, kitleyi Türkçe, Kürtçe ve Arapça selamladı. Emekçi memurlar ve halkların barış taleplerini dile getiren Özgen, “1 Mayıs omuzlarımıza ağır sorumluluklar yüklüyor, bizleri tarihsel rolümüzü oynamaya davet ediyor. Faşizmi yerle bir edecek güce ve birikime sahibiz. Yeter ki demokrasi ve barış cephesini kuralım” diye konuştu.

Özgen’in ardından kürsüye çıkan TMMOB Genel Başkanı Mehmet Soğancı da şunları söyledi: “Bugün gericiliğe ve ırkçılığa karşı daha fazla dik durma zamanı. Bugün laikliği yeniden kurma zamanı. Onlar bu güzelim memleketi cehenneme çevirdiler, biz baharı getireceğiz. AKP karanlığına karşı ya bir yol bulacağız, ya bir yol açacağız. Hepimiz yüreklerimizi birbirine değdirerek sesimizi birleştirip büyüteceğiz.”

TTB İkinci Başkanı Raşit Tükel ise konuşmasında sağlık emekçilerinin sorunlarını aktardı. Savaşa son verilmesini isteyen Tükel, Suruç katliamıyla birlikte yaşanan çatışma ortamında yüzlerce kişinin yaşamını yitirdiğine dikkat çekti Tükel, “Şiddetin şiddeti körüklediği dönemlerde tüm tarafları silahların susturmaya, sorunların demokratik siyaset ortamında çözülmesine katkı vermeye çağırıyoruz” dedi. İktidarın muhalif olan her sesi cezalandırdığını, kamu emekçilerini görevden uzaklaştırdığını belirten Tükel, “Meslek örgütleri işlevsiz kılınmak isteniyor. Bunlarla mücadele etmek kaçınılmaz bir görevdir” dedi.

‘Mutlaka kazanacağız’

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB adına yapılan konuşmalar ardından, mitingi katılan örgütler adına ortak metin Türkçe ve Kürtçe olarak okundu. Metinde şunlar belirtildi: “Bizler biliyoruz ki, kapitalist sömürü sistemine ve diktatörlük kurma heveslilerine karşı insanca çalışma koşullarını, insanca yaşamı ve barışı ancak birlikte direnerek kazanabiliriz. Bugün, faşizme karşı mücadele ile kölelik yasalarına karşı çıkmak aynı anlama geliyor. Bugün Barış demekle Ekmek demek aynı şey. İstanbul’da 1 Mayıs alanı Taksimdir, bu konuda ısrar devam edecek. Bütün bu saldırılara karşı bugün de, yarın da birlikte mücadele etmekten geri durmayacağız. Cerattepe’den Sur’a, Nusaybin’e; Reno’dan, Yeni Çeltek’den, kadınların, akademisyenlerin, öğrencilerin mücadelesine direnişleri büyüteceğiz. Ve biliyoruz ki: Mutlaka kazanacağız.”

Kitle dağılırken üç gözaltı

Miting programı MKM sanatçılarının ezgileriyle devam etti. Kitle hep birlikte halaya durdu. Yasemin Göksu’nun dinletisinin ardından kitle alandan ayrılmaya başladı. Kitlenin büyük kısmı alandan ayrılınca Bakırköy’de kitleye polis saldırdı. Üç genç gözaltına alınırken, İdris Özkan’ın boynunda sarı, kırmızı, yeşil renkli poşu olduğu gerekçesiyle gözaltına alındığı öğrenildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Önceki İçerikDHF: 1 Mayıs’ta Bakırköy’deyiz
Sonraki İçerikDersim’de 1 Mayıs kutlaması (foto/video haber)