Artvin’de kadınların öncülük ettiği yürüyüşe polis saldırdı

Artvin merkezde kurulan direniş çadırı önünde toplanan binlerce kişi, “Bu inşaat yasal değildir” belgesini taşıyan kadınların öncülüğünde Cerattepe’ye doğru yürüyüşe başladı. Kadınlar, Artvin Valisi’ni istifaya çağırdı

HABER MERKEZİ (21-02-2016)- Dün şehir dışından gelen ve Artvin’e alınmayan yurttaşlar, bugün şahsi araçlarıyla farklı yollardan Artvin’e giriş yapabildi. Son alınan toplantılarının ardından kadınlar da, Artvin Orman Bölge Müdürlüğü’nün “Bu inşaat yasal değildir” anlamına gelen belgesi ile yürüyüş yapmayı kararlaştırdı. Bugün Artvin merkezde kurulan direniş çadırı önünde toplanan binlerce yurttaş, kadınların öncülüğünde yaylaya giden Halkevi Caddesi üzerinden Cerattepe’ye yürüyüşe geçti.

Kadınlar, Valilik Konağı’nın önünden geçtikleri sırada Artvin Valisi Kemal Cirit’i istifaya çağırırken, polisler ise, TOMA ve zırhlı araçlarla yolu kapattı.

Kadınların öncülük ettiği yürüyüşe polis saldırdı

Artvin Devlet Hastanesi önüne gelen binlerce kişiye saldıran polis, yürüyüş öncülüğünü yapan kadınları yere yatırarak darp etti. Mezarlığa konuşlanan polisler şehrin dört bir yanını gaza boğarak plastik mermilerle halka saldırıyor. Çok sayıda yaralı var.

Yoğun gaz kapsülü ve biber gazıyla yapılan saldırıda HDP Ankara İl Örgütü’nden Zeyno Bayramoğlu’nun ayağı kırılırken, Kadınların Postası editörünü kafasından yaralandı. JINHA muhabiri Habibe Eren ise bariyerlerden yuvarlandı. Saldırıda bir çok kişi yoğun bir şekilde atılan gaz bombaları sonucu astım krizine girdi.
Evlere ve bahçelere de gaz sıkan polisin şiddetli saldırıları hastane önünde ve e ara sokaklarda devam ediyor. 

Önceki İçerik“Enstrüman bir insanın sesi gibi, insan kendi sesini arıyor aslında”
Sonraki İçerikFaşizme karşı mücadele alanlarını dolduralım