Ali İsmail Korkmaz Eskişehir’de anıldı

Eskişehir’de 2 Haziran gecesi sivil polisler tarafından darp edilerek katledilen üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz, darp edildiği yerde mumlar yakılarak karanfiller ve türkülerle eşliğinde anıldı

HABER MERKEZİ (18.08.2013)- Eskişehir’de 2 Haziran gecesi polisler tarafından darp edilerek katledilen üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz, darp edildiği yerde anıldı.

Akşam saatlerinde ESPARK önünde toplanan kitle, şehrin yoğun olan caddelerini trafiğe kapatarak Ali İsmail Korkmaz’ın katledildiği yer olan Yunus Emre Caddesi’ne yürüdü.

Saygı duruşunun ardından Eskişehir Direniş Forumu adına yapılan açıklamada, “Taksim Gezi Parkı’na Topçu Kışlası ve alışveriş merkezi yapılmasına karşı Gezi Parkı’nda çadır açılmasıyla başlayan eylemler halk ayaklanmasına dönüştü. Halk AKP’nin yağma, talan politikalarına, yaşam alanlarına, yaşam tarzına saldırmasına ayaklanmayla cevap verdi” denildi.

Ali İsmail’i dövenlerden 5-6’sı polis olmasına karşın 1 polis tutuklandı

Halk ayaklanması sürecinde 7 kişinin hayatını kaybettiğinin hatırlatıldığı basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “Kaybettiğimiz bütün insanlarımız hafızalarımıza, yüreklerimize, canımıza kazındı. Onların yükselttiği bayrağı onurla taşıyoruz. Katillerin hesap vermesi için mücadele ediyoruz. Henüz şehit düşen hiçbir insanımızın katilleri yakalanmadı. Ethem Sarısülük’ün katili polis Ahmet Şahbaz serbest bırakıldı. Abdullah Cömert ve Mehmet Ayvalıtaş’ın katilleriyle ilgili kayda değer bir gelişme yaşanmadı. Polisin gazlı müdahalesi sonucu yaşamını yitiren İrfan Tuna ve Zeynep Eryaşar’ın isimleri bile telaffuz edilmedi. Ali İsmail’in katilleriyle ilgili deliller karartıldı, süreç yavaşlatıldı. Ali İsmail’i dövenlerden 5-6 tanesinin polis olduğu bilindiği halde şimdiye kadar sadece bir polis ve 4 faşist tutuklandı. O gece orada olan Ali İsmail’i ve diğer arkadaşlarımızı döven bütün polisler suçludur. Ali İsmail’e vuran, sivil faşistleri vurmaya teşvik eden, vuranları izleyen tüm polisler, polise saldırı emri veren emniyet amiri, Ali İsmail’i arkadaşlarının dövdüğünü söyleyen Vali Güngör Azim Tuna ve ‘polise emri ben verdim’ diyen Tayyip Erdoğan, Ali’nin katlinden sorumludur. “

Açıklama Ali İsmail Korkmaz’ın davasının takipçisi olunacağı ve adalet için mücadele edileceği ifadeleriyle sona erdi.

Anma eylemi mumlar yakılarak söylenen türkülerle sona erdi.  

  

 

 

Önceki İçerikKESK’in Ankara yürüyüşü ikinci gününde devam ediyor
Sonraki İçerik“Abdullah Kalay’ın kalbinin yüzde 65’i çalışmıyor”