AKP’nin “Dersim aşkı”

“DP-Bayar-Menderes kliği ve geleneği bu konuda Mustafa Kemal’in temsilcisi olduğu klikten farksızdır. Bu gelenekle AKP-Erdoğan övünmektedir. Ve bugün Aleviler ve Kürt ulusu üzerindeki katliamcı ve baskıcı politikaları ile bu geleneği nasıl temsil ettiğini göstermektedir.

AKP’nin Dersim olayları” üzerine söyledikleri yalan ve kandırma siyasetidir. Tarih bu yalana tanıktır. AKP’nin temsil ettiği gelenek Dersim katliamının suç ortağıdır.”

HABER MERKEİ (23.03.2017)- Bugün Başbakan Binali Yıldırım Dersimde konuştu. Dersimde yürüttüğü operasyon ve yaptığı baraj ve projeleriyle ünlü olan AKP hükümeti, CHP eleştirisi üzerinden kendi gerçeğini gizliyor. Gülen Cemaati ve AKP’nin geniş bir kitlesel taban bulamadığı Dersim bölgesi ve insanlarına karşı, hükümet düşmanca bir çizgi içindedir. Bu çizgi AKP iktidarı boyunca açık biçimde ortaya çıkmıştır. Buna rağmen Dersimlilerin gönlünü okşamak için Binali Yıldırım bugün Dersim’de şunları söyledi: “Geçmişte birçok haksızlıklar, birçok yanlışlar oldu, bunu biliyoruz. Bu topraklar en iyi bilendir. Dersim olaylarının, bu topraklarda yaşayan insanlara ne kadar büyük acılar yaşattığını biz bilemeyiz ama bizim dedelerimiz, bizim büyüklerimiz yaşadı. İstiyoruz ki bizden sonrakiler yaşamasınlar. O günün tek parti yönetimi CHP, ne dedi; ‘Dersim bir çıbanbaşıdır’ dedi ve bütün buradaki vatandaşlarımızı yok ettiler, acımasızca üzerine bombalar yağdırdılar. Yaşlarını büyütüp idam ettiler… Şimdi o günlerle yüzleşmek için ‘Gelin bu ayıbı kaldıralım, geçmişin acılarını saralım’ diye ana muhalefet partisine, onun Genel Başkanına, Kemal Kılıçdaroğlu’na ‘Bir öz eleştiri yap, Dersim’i, Dersim’de yaşanan o vahşeti tekrar bir öz eleştiriyle bu ülkenin gündemine getirelim’ dediğimizde adını bile anmaktan korkuyor.”

Erdoğan ve AKP iktidarı CHP eleştirisi üzerinden bir gerçeği örtüyor: O da, Dersim katliamının arkasında AKP geleneğinin de bulunduğu gerçeğidir. 1937-38 Dersim katliamı Türk devletinin yaptığı bir katliamdır. Başta Mustafa Kemal olmak üzere Celal Bayar’ın da başında olduğu devlet bu katliamı gerçekleştirmiştir. Başbakan İsmet İnönü’nün Dersim icraatlarını yetersiz bulan Mustafa Kemal, İnönü’yü istifaya zorlamış, yerine başbakan olarak Celal Bayar’ı atamıştır. En büyük katliam Celal Bayar hükümeti tarafından gerçekleştirilmiştir. Osmanlıdan beri Türkiye’de iki gelenek: Batıcı modernleşmecilerle muhafazakâr kesimler, ezilen inanç ve Türk olmayan etnik kesimlerin baskı altında tutulması ve katliama uğratılması konusunda hep birleşmişlerdir. Normal koşullarda devlet yönetimi için mücadele ve rekabet içinde olan bu kesimler, ezilen ulus ve halkların baskı altında tutulması konusunda birbiriyle yarış içinde olmuşlardır. DP-Bayar-Menderes kliği ve geleneği bu konuda Mustafa Kemal’in temsilcisi olduğu klikten farksızdır. Bu gelenekle AKP-Erdoğan övünmektedir. Ve bugün Aleviler ve Kürt ulusu üzerindeki katliamcı ve baskıcı politikaları ile bu geleneği nasıl temsil ettiğini göstermektedir.

AKP’nin Dersim olayları” üzerine söyledikleri yalan ve kandırma siyasetidir. Tarih bu yalana tanıktır. AKP’nin temsil ettiği gelenek Dersim katliamının suç ortağıdır. 

Önceki İçerikAmed’de yüzbinler Newroz’da bir araya geldi
Sonraki İçerik“TC”-Barzani işbirliği, Şengal saldırısı ve olası gelişmeler!