Adli Tıp Kurumu önünde Abdullah Kalay için eylem

DHF kalbinin yüzde 70’i çalışmayan ve hapishanede tutularak öldürülmek istenen Abdullah Kalay için, Adli Tıp Kurumu önünde eylem yaptı

İSTANBUL (24.09.2013)- Abdullah Kalay hapishanede yaşam savaşı veren yüzlerce hasta tutsaktan biri. Ölüm Orucu Gazisi Kalay hapishanede kalp krizi geçirmesinin ardından saatlerce hastaneye götürülmeyerek ölüme terk edildi. Kalbinin yüzde 70’i çalışmayan Kalay hala hapishanede tutulup tedavisi engellenerek göz göre göre katledilmek isteniyor. Kalay ve diğer hasta tutsakların serbest bırakılması için kampanya başlatan Demokratik Haklar Federasyonu (DHF) birçok eylem yapıyor.

Adli Tıp teşhir edildi

Kalay ve onun gibi çok sayıda hasta tutsağın hapishanelerde ölüme terk edilmesinin baş sorumlularından olan Adli Tıp Kurumu devletin infaz kurumlarıyla işbirliği içerisinde hapishanelerde katliamlara ortak oluyor. İşte bu yüzden DHF üyeleri bugün saat 13.30’da Adli Tıp Kurumu önünde bir eylem yaparak kurumu teşhir etti.  Adli Tıp Kurumu önünde “Tecrit öldürüyor Adli Tıp onaylıyor! Hasta tutsaklar serbest bırakılsın! Abdullah Kalay’a özgürlük!” pankartını açan DHF’liler “Abdullah Kalay’a özgürlük”, “Hasta tutsaklar serbest bırakılsın”, “İçerde dışarıda hücreleri parçala”, “Devrimci tutsaklar onurumuzdur” sloganlarını attı. DHF adına bir açıklama yapan eylemciler, Abdullah Kalay’ın devletin tüm kurumlarıyla işbirliği içerisinde nasıl öldürülmek istendiğini anlattı.

Devlet Kalay’ı katletmek istiyor

Açıklamada Kandıra 2 No’lu F Tipi Hapishanesi’nde tutsak bulunan Abdullah Kalay’ın 13 Nisan 2012 tarihinde kalp krizi geçirdiği, saatlerce hastaneye götürülmeyerek ölüme terk edildiği, ancak devrimci tutsakların saatlerce süren eylemi neticesinde Kalay’ın koma halindeyken  yürütülerek hastaneye götürüldüğü ve iki buçuk saat sonra hastaneye yetiştirilmesinden dolayı kalbinde ağır tahribat oluşan Kalay’ın kalbinin yüzde 70’inin çalışmadığı ifade edildi. Ağır hastalığından dolayı infazının durdurulmaması, tedavinin dışarıda sürdürülmemesi için devletin infaz kurumlarından biri gibi çalışan Adli Tıp Kurumu’nun hasta tutsaklara karşı ideolojik yaklaştığı ve ölümlerini onaylandığı belirtilerek “Abdullah Kalay şu an ölümle burun buruna. Her an ölüm haberini alabiliriz. Abdullah Kalay gibi yüzlerce tutsak ölümle burun buruna yaşıyor. Buna dur diyelim “ sözleriyle Adli Tıp Kurumu teşhir edildi. Çevredeki halkın da alkışlarla destek verdiği eylem sloganlarla sonlandırıldı.

DHF Kalay için 27 Eylül Cuma günü saat 13.00’te Çağlayan Adliyesi önünde de bir eylem gerçekleştirecek.

Önceki İçerikODTÜ için ‘rant ve talan projesi’ hazır!
Sonraki İçerikPKK tutsaklarından özgürlük eylemi (Yenilendi)