‘Karanlıkları ışıtan modern Spartaküsler 17′lere bin selam olsun’

Avrupa Demokratik Haklar Konfederasyonu (ADHK),16-17 Haziran 2005’te Mercan’da katledilen 17’lerin mücadelesini anlatan bir açıklama yayınladı. Bu açıklamayı okurlarımızla paylaşıyoruz

HABER MERKEZİ (16.06.2014)- “Dersim’in Ovacık ilçesi Mercan vadisinde 16 Haziran 2005 günü, devletin askeri kuvvetlerinin saldırısı sonucu 17 önder komünist kadro alçakça katledildi. Faşist ordu kuvvetlerinin saldırısını yönetenin bizzat Genelkurmay Başkanlığı olduğu bilinmektedir. Saldırının doğrudan Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılması tesadüfi bir durum değildi.

17 önder kadronun Türkiye-Kuzey Kürdistan devriminde oynadığı belirleyici rolün bilincinde olan düşman, hedefe vuracakları darbeyle, ‘kesin sonuç’ alacak ve bu önder kadroların temsil ettiği yapıyı tarihe gömeceğini düşünmekteydi. Ama yanıldıklarını anlamaları için çok uzun süre gerekmiyordu: 17’ler, kavga alanlarındaki duruşlarıyla; nasıl ki, cesaretin, boyun eğmez kavganın, toparlanıp-derlenmenin sembolü oldularsa, Mercanlar’da vuruluşlarından sonra da, ardılları için geleceği inşa etmenin sembolü oldu ve olmaya devam ediyor.

‘Her ölüm erkendir’ denilir. Bu elbette çok doğru ve yerinde bir sözdür. Ama devrimciler için dolu dolu yaşamak ve mücadele geleneğine önemli katkılar sunmak esas olandır. Devrimcilerin ölümü şayet devrim için bir işlev görüyor; değiştirici ve dönüştürücü bir rol oynuyorsa ölüm anlamlı olur. 17′lerin katledilmesi hiç kuşku yok ki; erken bir ölümdür ve acı sonuçları olmuştur.

Ne var ki yoldaşlarımızın erken kaybıyla ortaya çıkan büyük boşluktan ve acı sonuçlardan öğrenmesini bilen yoldaşları ve diğer enternasyonal alandaki yoldaşlarının destekleriyle çıkardıkları büyük dersler sayesinde, düşmanın ‘kesin sonuç alma’ planını ve sevincini kursağına tıkayarak boşa çıkarmasını bilmiştir.

17′ler, sömürü ve zulüm dünyasının karanlığına karşı isyana kalkan günümüzün modern Spartaküsleridir. Spartaküs önderliğinde ayaklanan köleler, köle efendilerinin saldırıları sonucu yenildi diye nasıl suçlanamazsa, 17 yoldaşımızın egemenler dünyasına karşı, sınıfsız, sömürüsüz ve sınırsız bir dünya için mücadelede yaşamını yitirmiş olmaları nedeniyle suçlanamaz! Onlar kararlılığın, devrimci iradenin ve kazanma azminin sesiydi!

Takipçilerinin haklı olarak, gerek 17’lerin kavgasından ve gerekse Onlar’ın kavgada düşüşlerinden doğru dersler ҫıkarmayı önlerine hedef olarak koydu. Ve çıkarılmış bulunan bu değerli dersler sayesindedir ki; bugün 17′ler daha bilinçli, daha nitelikli ve berrak bir donanımla temsil edilmekte ve büyük bir moral üstünlüğüyle geleceğe yürünmektedir.

17 yoldaşımızı mücadelemizin her bir anında yaşatacağız!

Devrim mücadelesinde ölümsüzleşenlerimizi saygıyla anıyoruz!”

 

Önceki İçerikPolis Adana’da bir çocuğu katletti
Sonraki İçerikEthem Sarısülük Çorum’da anıldı