Abdullah Cömert’i gaz bombasının öldürdüğü kesinleşti

Adli Tıp raporunda Hatay’da polis tarafından katledilen Abdullah Cömert’in gaz fişeği sonucu yaşamını yitirdiği doğrulandı. Cömert ailesi “Müdahale emrini ben verdim” diyen Başbakan Erdoğan hakkında da dava açmaya hazırlanıyor

HABER MERKEZİ (05.10.2013)-  Gezi Parkı Direnişi sırasında Hatay’da polis saldırısı sonucu katledilen Abdullah Cömert’in ölümüne ilişkin Adli Tıp raporu açıklandı. Raporla birlikte Abdullah Cömert’in ölümüne kafasına isabet eden gaz bombası fişeğinin sebep olduğu kanıtlandı.  “Cömert’in ölümünün gaz fişeğinin kafaya isabet etmesi sonucu oluşan kafatası kırıkları ile birlikte beyin kanaması ve beyin doku harabiyeti sonucu meydan gelmiş olduğu” ifadelerinin kullanıldığı raporda  “Kişinin kafasına gelen gaz fişeği çarpması sonucu yaralanması ile ölümü arasında illiyet bağı bulunmuştur” sözleriyle Cömert’in kafasına isabet eden gaz bombası fişeği yüzünden yaşamını yitirdiği tespit edildi.

Şüpheli polis tanık olmuş (!)

Raporda dikkat çeken bir diğer noktaysa Cömert dosyasıyla ilgili soruşturmada Cömert’in vurulduğu yerde bulunan polisin şüpheli sıfatıyla değil tanık sıfatıyla dinlenmesi oldu. Yani belki de bizzat Cömert’in ölümünden sorumlu olan polis Cömert’in ölümüyle ilgili sadece ‘tanık’ sıfatıyla dinlenerek bir cinayetin daha üstü örtüldü. Hacı Ali Demir isimli bu polis ifadesinde gaz kursu aldığını ve bu konuda tecrübeli olduğunu öne sürerek Cömert’in nerede ve kimler tarafından yaralandığını bilmediğini, kendilerine taş atılması üzerine ‘kontrollü’ ve grubun arka tarafında gelecek şekilde gaz kullandıklarını iddia etti.

Cömert ailesi Erdoğan’a dava açacak

Öte yandan Abdullah Cömert’in ailesi gelişmeler üzerine “Müdahale emrini ben verdim” sözleriyle polis saldırılarındaki sorumluluğunu kabul eden Başbakan Recep Tayyip  Erdoğan hakkında dava açacaklarını belirtti. “Savcıları göreve davet ediyorum. Sorumlular hakkında bir an önce gerekeni yapsınlar. ‘Polislere müdahale emrini ben verdim’ diyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında da dava açacağız” ifadelerini kullanan Abdullah Cömert’in abisi Zafer Cömert kardeşini katleden polislerin yargılanmasını talep ettiklerini açıkladı.

 

 

Önceki İçerikGülsuyu’nda çeteler yine saldırdı
Sonraki İçerikBayık: AKP hükümeti bu paketle son kredisini harcamıştır